Pörkölteket és ragukat bizony nem csak itthon tudunk főzni, érdemes szétnézni kicsit távolabbi konyhákban is. Sőt, vannak köztük olyanok is, amelyek gond nélkül megállják a helyüket akár a cigány, akár a magyar konyhában. A feijoada pedig pontosan egy ilyen recept.
Az étel eredetileg Portugáliából származik, de nagyon sok egykori gyarmatuk konyhájába is beépült, így sokan tradicionális brazil fogásként ismerik. A nagy földrajzi távolságok miatt sokféleképpen készítik, így ez sem az az étel, aminek szigorú ökölszabályai lennének. Vannak receptek, amelyeket mindig pontosan betartok, de azt gondolom, hogy itt lazán variálhatók a különböző hús- és babfélék, a lényeg, hogy az étel e két összetevőre épüljön.
Én elkészítettem a magam változatát, de szeretnék mindenkit biztatni arra, hogy bátran kísérletezzen a saját kedvenceivel.
Hozzávalók:
- 30 dkg bab (én fekete babot használtam),
- 60 dkg sertéslapocka,
- 30 dkg füstölt oldalas,
- 30 dkg kolbász (én egy spanyol fajtát, chorizo-t használtam, de szerintem tökéletesen illik hozzá a jóféle házi füstölt kolbász is, ezért a cseréért még senkire nem fogják ráküldeni a gasztrorendőrséget),
- 10 dkg húsos szalonna,
- 2 közepes fej vöröshagyma,
- 4 gerezd fokhagyma ,
- bors,
- 5 babérlevél,
- 1 narancs,
- 1 csokor petrezselyem,
- szükség esetén némi zsiradék (tetszőleges),
- sót nem tettem bele, a füstölt hústól elég sós lett.
A babot egy éjszakára beáztatom, leöblítem és lassú tűzön puhára főzöm (én kuktában főztem 35 percen keresztül)*.
A szalonnát centis kockákra vágom és közepes lángon egy nagyobb edényben addig sütöm, amíg elkezd pirulni.
Kiszedem a szalonnát, a tűzhely hőmérsékletét a legmagasabbra állítom és az edényben maradt zsírba teszem a 3-4 centis darabokra kockázott lapockát. Fontos, hogy csak annyit tegyek bele egyszerre, hogy az edény aljának minden részét befedjék a húsdarabok, de ne legyenek egymás hegyén-hátán. Ha az első adag oldalanként 1-2 perc alatt színt kapott (fontos, hogy nem sütjük át, épp csak kérget pirítunk rá), kiveszem és félre teszem a szalonna mellé. Addig folytatom, amíg elfogy a lapocka. Szükség esetén pótolom a szalonnazsírt tetszőleges zsiradékkal, de vigyázzunk, hogy ne legyen sok, mert a többi hozzávaló is tartalmaz még zsírt.
Ha a felkockázott lapockát megpirítottam és félretettem, az edénybe teszem és közepes lángon üvegesre párolom az apróra vágott vöröshagymát és fokhagymát. Mikor ez is kész, visszateszem az edénybe a szalonnát és a lapockát, hozzáadom a darabokra vágott füstölt oldalast, felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje és hozzáteszem a borsot és a babért. Kb. háromnegyed óra múlva csatlakozhat hozzájuk a kolbász is. Addig főzöm, míg a hús megpuhul és az oldalas leválik a csontról. Ez átlag 2 órán át tart, de a hústól is függ. A végén összekeverem a főtt, lecsepegtetett babbal.
Főtt rizzsel, a tetején naranccsal és friss petrezselyemmel tálalom.
Jó étvágyat!
Zsani
*az eredeti receptben együtt fő a bab a húsokkal, így viszont biztosan elkerülhetjük azt a szerencsétlen helyeztet, amikor a hús már rommá főtt, a bab pedig még ropog a fogunk alatt.